Orzekanie o niepełnosprawności (dotyczy osób, które nie ukończyły 16 roku życia)
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia.
WYMAGANE DOKUMENTY
- wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności wypełniony i podpisany przez przedstawiciela ustawowego dziecka (rodzica, opiekuna prawnego), który przybędzie z dzieckiem na posiedzenie składu orzekającego,
- oryginał zaświadczenia lekarskiego zawierającego opis stanu zdrowia dziecka, wystawiony przez lekarza rodzinnego i/lub specjalistę pod opieką lekarską którego znajduje się dziecko – ważny przez 30 dni od daty jego wystawienia,
- kserokopia posiadanej dokumentacji medycznej potwierdzającej rozpoznanie schorzenia zasadniczego i współistniejącego wpisanego przez lekarza w zaświadczeniu o stanie zdrowia (potwierdzoną za zgodność z oryginałem), m.in.:
– karty informacyjne leczenia szpitalnego;
– wyniki badań specjalistycznych – RTG, EKG, EEG, TK, MR, spirometrii, audiogramu i inne;
– konsultacje i opinie lekarzy specjalistów;
– kserokopia innych dokumentów, np.: orzeczeń z Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej,
– kserokopia innych posiadanych dokumentów medycznych pozwalających określić przyczynę niepełnosprawności dziecka, a zwłaszcza okres jej powstania,
4. dokument potwierdzający tożsamość dziecka (dowód osobisty lub paszport) bądź nr aktu urodzenia, legitymacji szkolnej.
DODATKOWE INFORMACJE
Wniosek o ponowne ustalenie niepełnosprawności można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia.
Zawiadomienie o terminie rozpatrzenia wniosku otrzymuje przedstawiciel ustawowy listem poleconym, nie później niż 7 dni przed dniem jego rozpatrzenia. W uzasadnionych przypadkach, zawiadomienia można dokonać telefonicznie albo za pomocą poczty elektronicznej. Zawiadomienie powoduje skutki prawne, gdy nie ma wątpliwości, że dotarło ono do przedstawiciela ustawowego dziecka we właściwej treści i w odpowiednim terminie.
Osobisty udział dziecka i przedstawiciela ustawowego na posiedzeniu jest obowiązkowy. Niestawienie się osób w wyznaczonym terminie na posiedzeniu składu orzekającego o wydanie orzeczenia skutkuje pozostawieniem sprawy bez rozpoznania. W przypadku gdy niestawienie zostało usprawiedliwione ważnymi przyczynami lub zdarzeniami losowymi w terminie 14 dni od dnia posiedzenia, przewodniczący powiatowego zespołu wyznacza nowy termin rozpatrzenia sprawy. O powtórnym terminie zawiadamia się za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Trzykrotne niestawienie się na posiedzenie, powoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania
Orzeczenie o niepełnosprawności wydawane jest nie później niż w terminie 14 dni od dnia posiedzenia składu orzekającego w sprawie wydania orzeczenia.
Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 16 roku życia.
Orzeczenie można odebrać: osobiście, za pośrednictwem osób drugich, posługujących się pisemnym upoważnieniem lub otrzymać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Przedstawiciel ustawowy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, może wnieść odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Wielkopolskim za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Chodzieży. Powiatowy Zespół, który wydał orzeczenie, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.